NESPRAVODLIVOSŤ NO KRUTÁ REALITA

 

Je naozaj smutné, že v dnešnej dobe plnej všemožných technologických noviniek a postupov je testovanie na zvieratách stále bežné. Dnes keď vedci vedia vypestovať umelú kožu, či iné časti tela sú stále pokusy na zvieratách bežným javom. Len v našej “civilizovanej” Európe zomrie ročne následkom všemožných pokusov 40 tisíc nevinných zvierat, ktoré sa nemôž brániť. A tým to nekončí. Ďalšie tisícky sú znetvorené.

Myslíte si, že sa jedná len o myši? Nie. Tieto testy sa robia na králikoch, mačkách, psoch či opiciach. A kvôli čomu? Aby ste si večer mohli prefarbiť vlasy. Ráno sa navoňať novou voňavkou, po obede umyť riad čistiacim prostriedkom. Áno. Na zvieratách sa testujú všetky chemikálie s ktorými sa denne stretávate a ktoré používate.

Je to naozaj vždy potrebné? Niekedy. Dá sa namietať, že tieto testy sú nevyhnutné pri testovaní nových liekov na najzákernejšie choroby. Ale je skutočne nutné, aby tieto zvieratá tak trpeli? Však keď dnes vedia vedci vyrobiť umelé orgány prečo sa tie nevyužívajú pri takýchto testoch? Umelé tkanivá sú určite lepšou náhradou. Tak prečo nie? Lebo ich výskum je oveľa drahší? Neprináša to potom také zisky? Alebo je pohľad vedcov na nové formy výskumu odmietavý? Nech je to už čokoľvek je to chabý argument. Ak je skutočne nutné niektoré veci otestovať na týchto nevinných tvoroch, prečo sa to tak nerobí až po testovaní na umelých tkanivách či počítačových simuláciách? určite by to zachránilo aspoň pár životov.

Ak čiastočne súhlasím s tým, že pri testovaní nových liečiv je to občas naozaj nevyhnutné, musím silno protestovať proti takémuto testovaniu pri výrobe kozmetických produktov. Kozmetika nám nijak nepomôže pri boji proti AIDS, rakovine či iným chorobám. Dá sa rovnako kvalitne otestovať na umelom tkanive, bez toho, aby trpel nejaký nemý psík, mačka či opica. Je naozaj tak potrebné pre ziskuchtivé firmy priniesť do pokladnice ďalšie milióny dolárov a pre nás sa ráno navoňať, namaľovať, dať si make-up, aby pre to trpeli nevinné zvieratá? Ja si myslím, že nie. A určite by som si rád priplatil za tieto veci ak by ich cenu zvýšili náklady na výskum alternatívnych testovacích postupov.

Takéto testovanie na zvieratách by sa malo rozhodne zakázať. Veď ako by sa páčilo vám, keby prišiel nejaký vedec v plášti za vami a nakvapkal vám najnovší parfum priamo do očí a čakal niekoľko týždňov bez jediného zásahu aj keď vidí, že trpíte, len aby zistil čo sa po tých týždňoch stane? V realite vedci namietali, že dnešné podmienky pre tieto zvieratá sú oveľa lepšie. Vraj v klietkach majú všemožné hračky. Ale vám by sa chcelo hrať a zabávať, keby vám oko rozožierala nejaká tekutina(chemikália)? Myslíte si, že je to len zviera? Vážený, aj zviera cíti bolesť a strach! Áno. Aj ono sa bojí. Aj ono prežíva muky. Len aby ste vy mali pekne nagélované vlasy alebo melír. A pritom stačí tak málo. jedna počítačová simulácia. Jeden test na umelom tkanive. Je to síce drahšie, ale čo na tom tak záleží?

Jedným z argumentov firiem je, že ak sa vyskytne nejaký problém u zákazníka, pred súdom je argument - veď sme to testovali na zvieratách a im nič nebolo - veľmi silný. Podľa mňa dnes existujú alternatívne testy, ktoré sú rovnako presvedčivé a možno presvedčivejšie ako takéto zabíjanie zvierat. Prečo sa to teda nezakáže? Vari je ten lobing kozmetických spoločností (alebo nový dom či auto) pre poslanca silnejším argumentom?

Veríme, že sa raz dožijeme úplného zákazu testovania na zvieratách pre kozmetické firmy, kde to naozaj nie je potrebné.