Skonči to?

 

Európska komisia koncom apríla predstavila svoje aktivity v oblasti výskumu zameraného na obmedzenie testovania na zvieratách. Za posledných 20 rokov sa Európa dostala na špičku v cielenom nahradzovaní experimentovaní na zvieratách inými metódami.
Vývoj nových testovacích techník a hodnotenie ich kvality sa sústredí na pokročilejšie výskumné projekty, ktoré sú financované programami EU a koordinované Generálnym riaditeľstvom pre výskum a Spoločným výskumným centrom Európskej komisie. Biotechnologická revolúcia už pár rokov spúšťa vlnu zmien práve v oblasti postupného znižovania testovania nových produktov na zvieratách až po úplné vylúčenie takéhoto testovania.
Každým rokom sa k pokusom využívajú desiatky miliónov zvierat, medzi ktoré patria najčastejšie myši, potkany, zajace, morčatá, opice, ale aj psy, mačky a ďalšie zvieratá. V Českej republike sa k týmto účelom využíva ročne niekoľko sto tisíc zvierat, v rámci celej Európskej únie je toto číslo vyššie než 10 miliónov a na celom svete je potom odhadovaný počet na 100 miliónov zvierat, ktoré sú využívané k pokusným laboratórnym účelom.
Hlavným cieľom týchto pokusov je rozšíriť ľudské poznanie a lepšie tak porozumieť chovaniu zvieracieho i ľudského tela. Pri takýchto laboratórnych výskumoch sa zisťujú reakcie zvierat na rôzne podnety a zásahy do ich tela. Podnetom môžu byť napríklad elektrické šoky, podávanie liekov, drog, či naopak odoprenie potravy, vody, odlúčenie mláďat od matky a pod. Takto využívané zvieratá majú obvykle v mozgu implantované elektródy, aby vedci mohli sledovať ich mozgovú aktivitu. Vedci využívajú zvieratá ako modely ľudských emócií. Umelé zvieratá infikujú určitými chorobami, alebo u nich vyvolajú príznaky týchto chorôb, pričom následne skúmajú mechanizmus ich pôsobenia a hľadajú spôsoby, ako ich liečiť. V prípade potenciálnych liekov potom skúšajú na zvieratách účinnosť a bezpečnosť, aby mohli byť použité v lekárstve. Nie je sporu o tom, že zvieratá podrobované týmto pokusom, trpia. O spoľahlivosti takýchto pokusov môžeme špekulovať, pretože u zvierat sa môžu konkrétne choroby rozvíjať celkom iným spôsobom, než u ľudí a tak isto reakcie na látky alebo lieky môžu byť odlišné.
Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom, ako zastaviť týranie zvierat, je pokusy vôbec nerobiť. Postupne sa presadzujú alternatívne metódy, ktoré sa dajú využívať bez toho, aby pri tom dochádzalo k využívaniu zvierat. Nech už sú to klinické výskumy, epidemiologické štúdiá, pitvy, pokusy na tkanivách či iné výskumné metódy. Vždy ide o vhodnejšiu či etickejšiu alternatívu než je testovanie na zvieratách.
Ak nechcete kupovať výrobky testované na zvieratách, zoznam firiem, ktoré tieto pokusy nerobia, nájdete napríklad na: www.ochranazvirat.cz alebo na www.caringconsumer.com