Ázijské psy a mačky

"Dvadsať rokov práce vyšetrovateľa ma nepripravilo na takú úroveň krutosti. Utrpenie psov a mačiek sa nedá popísať. Do smrti na to nezabudnem," hovorí viceprezident Humánnej spoločnosti Spojených štátov. Rok a pol trvalo tajné vyšetrovanie, ktoré ukázalo jedno z najšpinavejších tajomstiev svetového kožušinového priemyslu : surové a kruté zabíjanie psov a mačiek kvôli obchodovaniu s kožušinou v Ázii. Na vyšetrovaní sa podieľala Humánna spoločnosť Spojených štátov (HSUS) a Medzinárodná humánna spoločnosť (HSI) spolu s nemeckým nezávislým novinárom Manfredom Karremanom.


Každoročne zomrú kvôli kožušinám 2 milióny psov a mačiek. Sú zabíjané kvôli kabátom, klobúkom, golfovým a pracovným rukaviciam, ozdobným doplnkom, automobilovému čaúneniu, ortopedickým pomôckam, vložkám do topánok a pod. Na jeden kožuch sa spotrebuje 10 dopelých psov a samozrejme viac, pokiaľ ide o šteňatá a mačky. Spotrebitelia väčšinou nevedia, čo kupujú.
Spôsoby zabíjania týchto zvierat sú nesmierne kruté. Vyšetrovatelia sledovali, ako sú psi a mačky zabíjané obesením, pomalým udusením, tlčením, často sú stiahnuté zaživa, dôležité je len to, aby stiahnutá koža bola neporušená. Súčasťou obchodnej siete je množstvo zabíjačov, priekupníkov, predajcov, bitúnky je veľmi ťažké nájsť.


Obľúbený Rex

Vyšetrovanie bolo zamerané najmä na Čínu, pretože táto krajina je hlavným zdrojom psích a mačacích koží. Čína má taktiež kvitnúci obchod so psím mäsom (podobne Kórea, Mongolsko, Thajsko, Vietnam). Rozmnožovacie a chovné farmy sú hlavne na severe, kde chladná klíma zlepšuje kvalitu srsti. Mnoho dedín má otvorené priestranstvo pre kožušinové trhy, kde sa zvieratá skladujú, zabíjajú a predávajú. Najčastejšie chované sú šedé a žlté typy nemeckých ovčiakov, ktorých tzv. pálená farba srsti je žiadúca a veľmi obľúbená u kožušníkov. Takéto kožuchy sa často predávajú pod visačkou : kožuch z Ázijského medvedíka čistotného, z Ázijského kojota alebo mývala.
 

Príprava lahôdok

 
Vyšetrovatelia navštívili psiu farmu severne od mesta Harabin, kde zdokumentovali psov žijúcich v mrazivej hale bez potravy a vody. Živí psi sú obklopení mŕtvymi zavesenými na kovových hákoch. Psi sú priviazaní tenkými kovovými drôtmi. Hrôzostrašné ticho prerušuje len občasné kňučanie šteniat ležiacich na zamrznutej zemi, ktoré slabosťou sotva otvárajú oči. Časť psov je určená na domáci predaj mäsa a kožušiny. Ostatné sú namačkané do vriec a čaká ich niekoľkohodinový transport do Kórey, pretože kórejské reštaurácie vyžadujú čerstvé mäso. Mäso z utýraných zvierat je vraj lahôdkou, ktorá posilňuje zdravie a silu organizmu. Podľa miestnych tradícii zvyknú psa v Číne alebo Kórei zavesiť dole hlavou a biť dovtedy, kým v mäse stúpne hladina adrenalínu na maximálnu možnú mieru. Psa potom zabijú, stiahnu z kože a okamžite varia. Mačky často hádžu do vriacej vody živé podľa hesla, čím viac zviera trpí, tým je mäso lahodnejšie.

Týranie v priamom prenose
Pri jednej reštaurácii sledoval vyšetrovateľ, ako jedného psa vyťahujú z vreca a druhý zostal vovnútri. Pes vytiahnutý von začal kývať chvostom, prestal, keď ho mäsiar pevne zviazal drôtom, aby sa nemohol hýbať. Pes sa v zúfalstve pokúsil uniknúť a mäsiar ho bodol nožom do slabín. Pes vyl bolesťou a tenký drôt sa mu smrteľne zarezával do krku. Ako zviera v agónii bojuje, slučka sa uťahuje a pomaly ho zadusí. Toto je veľmi častý spôsob usmrcovania. Po niekoľkých minútach začal mäsiar sťahovať psa z kože, videodokument ukazuje, že pes ešte mrkal očami. Videozáznam je možné vidieť na www.hsus.org
 

Mačky

 
Usmrcovanie mačiek je rovnako drastické. Niekedy sa používa metóda, pri ktorej sa mačke hadicou nalieva do krku voda, až kým nepraskne žalúdok. Je iróniou, že dlhosrsté mačky sa v Číne chovajú ako obľúbení domáci mazlíčkovia, zatiaľ čo na dvore tí istí ľudia za nepredstaviteľných podmienok chovajú klasické mačky na kožu a mäso. Centrom produkcie mačacích kožušín je mesto Jinan na severe Číny. Odhaduje sa, že v provincii sa od októbra do februára zabije viac ako pol milióna mačiek. V blízkej továrni spracujúcej kožušiny pre Európu bolo na sklade takmer 100.000 mačacích kožušín.
 
Európsky trh a čísla

Prieskumníkom sa podarilo zistiť, že na stredoeurópske trhy sa tovar z Číny a Kórey dostáva cez aukcie, ktoré sa uskutočňujú najčastejšie v Nemecku. Na jednej z nich bolo ponúknutých 10.000 kožuchov z Kórejského psa, čo predstavuje najmenej 100.000 zabitých psov. Na trhy do Českej republiky bolo z jednej pekingskej firmy dodaných 6 ton kabátov z mačacích kožušín, čo predstavuje približne 50.000 zabitých mačiek. Psie kožuchy z Ázie sú predávané ako kožuchy z Kórejského psa, Ázijského šakala, Gae- vlka, Gupi, Gubi, Čínskeho, Pommern a Ázijského vlka, Corsackej líšky, Ázijského psíka medvedíkovitého apod. Kože sú predávané ako kože jahňacie kože alebo kože z horskej kozy. Mačacie kožuchy sú predávané ako kožuchy z Divokej mačky, Horskej mačky alebo pod názvom Goyangi.
 
Predaj kožušín z tzv. kórejského psa má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Stačí sa len v zimných mesiacoch prejsť po uliciach našich miest a zistíte, že takmer tretina žien v kožuchoch nosí na sebe svetlohnedý či sivý kožuch s charakteristicky nakrátko geometricky zastrihnutou srsťou. Vo výkladoch obchodov firmy KCERO možno veľmi často nájsť dlhé i krátke kožuchy či doplnky s visačkou Kórejský pes. Firma je jedným z najväčších dovozcov a predajcov psích kožuchov na Slovensku.
 

Čo hovoria zákony

 
Napriek tomu, že v civilizovanej Európe platia zákony, ktoré umožňujú usmrtiť psa jedine humánne - eutanáziou u veterinárneho lekára, na našom trhu sú kožuchy z ázijských psov a mačiek bežne v predaji. USA a Taliansko úplne zakázali dovoz kožušín z Ázie a Veľká Británia žiada prijatie celoeurópskeho zákona zakazujúceho takýto dovoz. WTO - Svetová obchodná organizácia však tieto snahy brzdí a za každú cenu žiada uplatňovanie pravidiel voľného obchodu. Sloboda zvierat vyzve v tomto roku príslušné kompetentné orgány na Slovensku, aby zastavili obchod z kožušinami, ktoré sú získavané v rozpore s našou legislatívou. Oslovíme tiež všetky slovenské firmy dovážajúce psie a mačacie kožuchy z Ázie, aby zastavili tento obchod s krutosťou.

 
Čo môžete urobiť vy?
  • Zistite, či kožušníctvo vo vašom meste ponúka kožuchy z Kórejských psov.
  • Informujte ich akým spôsobom sú tieto kožušiny získavané a žiadajte, aby zastavili ich odber a predaj.
  • V prípade, že odmietnu, zorganizujte protestné stánie pred kožušníctvom.